Prindi

Suuvesi igemepõletiku vastu

Forameni igemepõletikuvastane suuvesi sisaldab kloorheksidiini (0,12%), mis on värvitu, raskestilahustuv, väga leeliseline laia toimespektriga antimikrobiaalne aine, mis sünteesiti 1950-ndate alguses malaaria ravimi täiustamise käigus ning mida hambaarstid on kasutanud aastast 1959.

Kloorheksidiiniga suuvee kasutamisega saavutatakse kuni paari-kolme nädalane sülje S.mutans arvu vähenemine, kuid lahus ei tapa suus juba pesitsevaid mutans-kokke.

MILLAL SOOVITATAKSE:

 • Igemepõletiku ravi ja profülaktika toetamise ning suuhügieeni säilitamise, eriti situatsioonides, kus mehhaaniline harjamine on raskendatud (vanurid, arenguhäiretega, puuetega inimesed) või isegi võimatu (suus on tehtud operatsioon või on murrud)
 • Igemete haavandite paranemise toetamiseks periodontaalkirurgia järgselt.
 • Aftoosse stomatiidi ja suu kandidoosi täiendav ravi.
 • puhastus raskendatud (ägedas staadiumis kaariesinfektsioon)
 • Inimestele, kelle sülje S.mutans arv on suur (näiteks nakkusohtlik “mutans-miljonärist” noor ema).

Kloorheksidiini ei tohiks kasutada rasedad ja imetavad naised. Noor ema võib kasutamist alustada lapse olles 6-10 kuu vanune ning vajadusel peaks seda tegema lapse 3-4nda eluaastani. Samuti ei soovitata seda alla 12-aastastele lastele.

Kloorheksidiin ei korva fluoriide, vaid on seda täiendav preventsioonivõte.

 

KUIDAS KASUTADA:

Loputada korralikult suud ühe minuti jooksul 10 ml lahusega kaks korda ööpäevas. Kloorheksidiiniga suuvett võib iga päev kasutada vaid ajutiselt, korraga 2-3 nädalat korraga. Kloorheksidiini probleemiks on õigupoolest “liiga hea” mõju. Pidev ja korduv kasutamine võib muuta bakterid kloorheksidiinile resistentseks, hammastele, täidistele ja keelele võib tulla pruun pigmentatsioon, maitseaistingud võivad muutuda jne. Allergia kloorheksidiinile on haruldane ja organismi jõudes on imendumine vähene. Nendel põhjustel ei ole kloorheksidiin mõeldud pidevaks ja korduvaks kasutamiseks, küll aga hambaarsti ettekirjutusel ajutiselt kasutades, võib mõju suutervisele olla asendamatu.

Kuna kloorheksidiini mõju eeldab selle molekuli seostumist bakteri raku membraaniga, võivad mõned muud katioonid võistelda seostumisest ja seega nõrgendada kloorheksidiini efekti. Seepärast tuleks kloorheksidiini ravikuuri ajal vältida eelkõige kaltsiumi sisaldavate toiduainete (piim) tarvitamist tund enne ja kaks peale kloorheksidiini seanssi. Teine kloorheksidiini mõjulepääsu takistaja on hambapastades kasutatav detergent naatriumlaurüülsulfaat, tuntud ka kui SDS. Seega ei peaks kuuri ajal hambaid pastaga pesema.

Kloorheksidiin on sobimatu anioonsete vahenditega.

KASUD:

Suu kaudu manustades on kloorheksidiinil tugev võime seostuda negatiivselt laetud pindadele: mikroobide rakukestadele (põhjustades raku lüüsi), pelliikulale ja suu limaskestale. Antimikrobiaalne spekter on lai. Tundlikeimad on grampositiivsed bakterid (eriti S.mutans), vähem on tundlikud gramnegatiivsed bakterid ja veel vähem seened. Seega tekib liiga pikaaegsel kasutamisel seene superinfektsiooni oht, sest kloorheksidiin hävitab ka suu normaalset mikrofloorat. Kloorheksidiin ei avalda mõju laktobatsillidele ega kaariese tekke protsessis mitte osalevale S.sanguis’ile.

Võimalikud kõrvaltoimed:

Keele ja hammaste värvuse muutus
Võib esineda keeleselja pindmine värvuse muutumine. Pärast ravi lõppu see kaob. Samuti võib esineda hammaste ja silikaadi või taastatud hammaste komponentide värvuse muutus. Selline värvuse muutus ei pruugi olla püsiv ja seda saab suures osas vältida harjates hambaid iga päev traditsioonilise hambapastaga enne suuvee kasutamist või puhastades proteese traditsiooniliste proteesipuhastusvahenditega. Mõnel juhul on vajalik professionaalne profülaktika (hambakivi eemaldamine, poleerimine). Vähekvaliteetsed või kareda pinnaga määrdunud eesmised hambavärvi taastatud hambad, mis ei ole professionaalse profülaktika käigus küllaldaselt puhastunud võivad vajada asendamist. Ka juhtudel (intermaksillaarne fikseering või ulatuslik ortodontiline vahend), kui normaalne hammaste harjamine pole võimalik, on vajalik pärast vahendi osadeks lahutamist hambakivi eemaldamine ja poleerimine.

Maitsetundlikkuse muutus
Suuvee esialgsel kasutamisel võib esineda maitsetundlikkuse mööduv häire ja kõrvetustunne keelel. Pikemajalisel kasutamisel need toimed tavaliselt nõrgenevad.

Suu limaskesta irdumine
Suu limaskesta irdumisel on enamasti suuvee kasutamist võimalik jätkata, kui lahjendada suuvett võrdse mahu kraaniveega.

Kõrvasüljenäärmete turse
Väga harva on teatatud kõrvasüljenäärmete tursest, mis on põhjustatud suu loputamisest kloorheksidiiniga. Kõigil juhtudel on ravi jätkamisel probleem iseenesest lahenenud.

Naha ärritusreaktsioonid
Harva võivad esineda naha ärritusreaktsioonid. Äärmiselt harva on teatatud üldistest allergilistest reaktsioonidest kloorheksidiinile.

 

Peamised koostisosad:

 • Pantenool ehk vitamiin B5 (0,5% ) – muudab hambad tugevamaks
 • Allantoini (0,4%) – aitab vältida igemete veritsemist
 • Kloorheksidiini (0,12%) – tugev katuvastane toime
 • Naatriumfluoriidi (0,05%) - fluoriid moodustab hambaemailile kaitsva kihi ning muudab hamba katu poolt moodustatud hapetele ning puuviljades, mahlas, karastusjookides ja toidus sisalduvatele hapetele vastupidavamaks.
 • Glütseriin (7%) – kasutatakse maitse parandamiseks
 • Looduslik maitseaine – piparmünt, millel on ka antibakteriaalne toime
 • Naatriummetüülparaben ja naatriumproüülparaben - säilitusaine, mis takistab mikroorganismide kasvu hambapastas

Kloorheksidiini kohta loe täpsemalt: http://www.hambaarst.ee/http://magnum.hambaarst.ee/artiklid/462

Fluori kohta leiad informatsiooni:

Vaata ka: www.epp.ee