VOCO Arabesk Top

19. apr 2005


Arabesk Top on valguskõvastuv mikrohübriidne komposiit spetsiaalse VOCO klaaskeraamilise täitestruktuuri baasil. Seda röntgenkontrastset materjali on võimalik universaalselt kasutada nii eesmise kui külgmise hambagrupi täidisena, samuti ka inlay valmistamisel.

Arabesk Top on valguskõvastuv mikrohübriidne komposiit spetsiaalse VOCO klaaskeraamilise täitestruktuuri baasil. Seda röntgenkontrastset materjali on võimalik universaalselt kasutada nii eesmise kui külgmise hambagrupi täidisena, samuti ka inlay valmistamisel. Arabesk Top koosneb 77% anogaanilistest koostisosadest (=56 Vol-% mikrofiller(ca. 0,05 µm) ja väikeste partiklitega täiteained (keskmine partiklisuurus 0,7µm). Monomeerid koosnevad: BIS-GMA, UDMA ja TEDMA. Arabesk Top on perfektselt kõrgläikele poleeritav ja ta üheks omaduseks on ka n.ö. kameeleoniefekt (värvisobitavus). Arabesk Top kõvastub halogeenvalgusega.


Arabesk Top ja Arabesk Top Caps

Arabesk Top on saadaval praktilistes doseerimissüstaldes ja direktseks aplikatsiooniks mõeldud kapslites Arabesk Top Caps (Composite- Applikations- System).

Arabesk Top on saadaval 10 värvitoonis:
punakas-prunikas värvitoon A1, A2, A3, A3,5, A4
kollakas värvitoon B2, B3
hall värvitoon C2
intsisaalne I
universaalne opaak UO

Näidustused:

 • I kuni V klassi täidised
 • trauma tagajärjel kahjustunud esihammaste parandused
 • värvi muutnud esihammaste katmine
 • hamba värvi- ja kuju korrigeerimine esteetika parandamise eesmärgil
 • liikuvate hammaste kinnitamine, šiinimine
 • molaaride ja premolaaride fissuuride sulgemine
 • fassettide parandused
 • krooni köndi ülesehitused
 • eriti aga sobiv komposiit-inlayks

Materjaliga töötamine:

Ettevalmistus / värvi valik:

Ravitavad hambad eelnevalt puhastada fluoriidivaba puhastuspastaga (nt. Klint). Markeerida oklusaalsed kontaktpunktid (külgmiste hammaste regioon), minimaalne separatsioon lihtsustab aproksimaalkontakti kuju loomist, matriitsi asetamist.

Värvi valides võrrelda Arabesk Top originaalmaterjalist valmistatud värvivõtit (vastab kaviteeti asetatud ja piisavalt valgustatud täidise värvile) puhastatud hambaga enne anesteseerimist ( värvinäidis ja hammas eelnevalt niisutada, värvi valida päevases valguses).

Soovitavalt asetada ka matriits.

Kaviteedi preparatsioon:

Põhimõtteliselt peaks prepareerima minimaalselt (adhesiivne täitmise tehnika), tervet hambakudet säilitades (ümarad kastikujulised kaviteedid). Erilisi preparatsiooni vorme tuleks järgida nii fissuuride katmisel kui ka piimahammaste ravis!

Puhastamine/ kuivatamine:

Nüüd järgneb kaviteedi puhastamine ja kuivatamine spetsiaalsete vahenditega (nt. Sikko Tim) või vesinikperoksiidi lahusega. Pöörata tähelepanu adhesiivi iseärasustele (vt. vastavat instruktsiooni).

Alustäidis:

Pulbilähedases piirkonnas tuleks aplitseerida kaltsiumüdroksiidalust (Calcicur, Calcimol). Sügavates kaviteetides soovitatakse alustäidist. Eelistatumad materjalid selleks on tänu nende fluoriide vabastavatele omadustele klaasionomeertsemendid (Aqua Ionobond, Aqua Cenit, Ionoseal).

Karestamine / happega töötlus:

Optimaalse vastupidavuse saavutamiseks kasutada Solobond M n.ö. "kaviteedi totaalse happega töötlemisega" (total etch technique). Selleks töödelda kogu kaviteet peale emaili fineerimist happega (Vococid Gel`iga emaili ca.20-30 sek., dentiini maksimaalselt 15 sek.). Fluoriga töödeldud või prismavaese emaili puhul vastavalt pikendada emaili happega töötlemise aega (kuni 90 sek.). Lõpuks hape maha pesta, 20 sekundit loputada ja liigne niiskus õhupustliga eemaldada. Dentiini pind peaks jääma kergelt niiske (mitte liiga kuiv), emailipind aga kriitvalge.

Adhesiivmaterjalid:

Solobond M kanda Micro Tim`iga või pintsliga üheaegselt kõikidele prepareeritud emaili- ja dentiinipindadele, lasta sel 30 sek. toimida. Lõpuks kerge õhusurvega Solobond M laiali puhuda ja halogeenvalgusega (Polofil Lux) 20 sek. polümeriseerida. Inhibeeritud kihti mitte eemaldada või kontamineerida kuna see on oluline komposiidiga sidumisel.

Teiste adhesiivide (nt. Solobond Plus) kasutamisel järgida vastavaid instruktsioone!

Arabesk Top`i aplitseerimine:

Komposiit tuua toatemperatuurile ja välja valitud Arabesk Top värv (vt. värvivalik) aplitseerida sobiva instrumendiga. Hea tulemuse saavutamiseks on soovitatav kasutada läbipaistvaid matriitse (siledad pinnad).

Arabesk Top kapslid:

Kapsel asetada doseerimispüstoli (Caps Applicator) avasse, kerge survega asendisse fikseerida. Seejärel kapsel soovitavasse suunda pöörata ja kaitsekork eemaldada. Arabesk Top aplitseerida ühtlase aeglase survega doseerimispüstoli käepidemele vajutades otse kaviteeti.

Edasine töötamine:

Täidised aplitseerida 2 mm paksuste kihtidena ja kihthaaval kõvastada (iga kiht halogeenvalgusega ca.40-60 sek., opaakne värv UO aga vähemalt 60 sek. valgustada).

Kasutada transparentseid "tripse"ja kroone. Jälgida head ääresulgu. Valguslambi valguse väljumisava tuua täidisepinnale nii lähedale kui võimalik. Kui see kaugus ületab 5 mm, siis ei saa kogu kiht piisavalt läbi valgustatud.

Ebapiisav täidise kõvastamine võib viia värvimuutusteni ja pulpiidile omase valu kaebusteni.

Lõplik viimistlus ja poleerimine vesijahutuse all võib järgneda vahetult peale matriitsi eemaldamist (teemantlihvimispuur, lihvimiskettad). Lõpuks tuleks täidise servad (parem oleks kui kogu hammas) katta Bifluorid 12-ga.

Arabesk Top`i võib kasutada nii direktse kui ka indirektse inlay valmistamisel. Mehhaanilist stabiilsust saab parandada tavalise välise(lisa-) valguskõvastamise abil.


Juhised/ ettevaatusabinõud:

 • Kõrvaltoimeid ei ole teada. Ülitundlike patsientide puhul aga sensibiliseerumist päris välistada ei saa.
 • Arabesk Top kasutamist tuleks vältida juhtudel, kui pole võimalik hoida tööpiirkonda kuivalt, kasutada ettekirjutatud metoodikat või tekivad selged allergilised reaktsioonid üksikute koostisosade vastu (BIS-GMA, diurethandimethakrülaat, BHT, TEGDMA, hüdroksüetüülmetakrülaat).
 • Tümooli, eugenooli või nelgiõli sisaldavate preparaatide kasutamine põhjustab täidise kõvanemisel häireid. Seepärast tuleks vältida tsinkoksiideugenooltsementide või teiste eugenooli sisaldavate ainete kokkupuudet täitematerjaliga.
 • Värvimuutused võivad tekkida kokku puutudes katioonsete suuvetega, katuelevaatoritega, kloorheksidiiniga.
 • Oklusaalse koormusega täidiseid tuleks õigeaegseks muutuste märkamiseks kontrollida vähemalt kord aastas.
 • Kapslite probleemideta kasutamiseks ei tohiks neid töödelda puhastus- või desinfitseerivate vahenditega, enne kasutamist tuua toatemperatuurile ja aplitseerida ühtlase, mitte liiga tugeva survega.

Säilitamine:

Toatemperatuuril (15-25°C) säilub vähemalt 2a. Võimalik on säilitada külmikus. Enne tarvitamist tuua toatemperatuurile (kapslid vähemalt 15 min.). Süstlad ja bonding pärast kasutust koheselt sulgeda vältimaks neile toimivat valguse mõju. Peale aegumist mitte kasutada.


Artiklite tutvustus:

Arabesk Top:

 • Komplekt 7x4g süstlad värvides A2, A3, A3,5, B2, B3, C2 ja UO, 5 ml happegeeli Vococid, 4 ml Solobond M valguskõvastuv dentiini-emailibond ja lisandid: Art.-Nr.1530
 • Kolmik-komplekt 3x4g süstlad värvides A2, A3, A3,5, 4 ml Solobond M, 3 ml happegeeli, lisandid: Art.-Nr.1531
 • Intro pack 4g A3, lisandid: Art.-Nr.1542
 • Järeltäitepakendid a' 4g värvides A1, A2, A3, A3,5, A4, B2, B3, C2, I, UO: Art.-Nr.1532-1541
 • Värvivõti: Art.-Nr.2108

Arabesk Top Caps:

 • Komplekt 40x0,25 kapslid värvides 10xA3, 10xA3,5, 5xA2, 5xB2, 5xB3, 5xC2 ja värvivõti: Art.-Nr.1545
 • Intro pack 5x0,25g A3, 5x0,25g A3,5, lisandid: Art.Nr.1554
 • Järeltäitepakendid 25x0,25g kapslid värvides
  A2, A3, A3,5: Art.-Nr.1547-1549
  B2, B3, C2: Art.-Nr.1551-1553
  A1, A4, I, UO: Art.-Nr.1556-1559

Caps aplikaator

 • Pakend Art.-Nr.1379

Meie toodetud preparaadid on loodud kasutamiseks hambaravis. Meilt hangitud preparaatide korral on võimalik saada meilt suulisi ja/või kirjalikke näpunäiteid. Kuna meie preparaatide kasutamine toimub meiepoolse kontrollita, siis on see ainuüksi teie isiklikul vastutusel. Meie omalt poolt garanteerime preparaatide kvaliteedi vastavalt esinevatele normidele ja vastavalt kehtivatele üldistele varustamis- ja müügistandarditele.

---

Lisainfo ja tellimine:
AS Magnum Dental
tel  07 371647
0 6501945, 0 6501946

Kontakt

Tallinn
Vae 16, Laagri
(+372) 650 1945,
650 1946
Tartu
Aardla 13
(+372) 737 1647
Tellimise üldtelefon
800-9900
(ainult lauatelefonilt helistades)